WordPress İle İnternet Sitesi Hazırlamanın Püf Noktaları!

Yaklaşık son 20 yılda internetin dünya genelinde yaygınlaşmasıyla birlikte web siteleri, mobil uygulamalar milenyum insanlarının vazgeçilmezleri arasında yer aldı. Bu alanda yapılan yatırımlar ise gelecek için zorunlu hale geldi. İnternete her evde düşük ücretler ödeyerek girmek mümkünken firmaların ya da bireysel çalışanların tanıtımlarını bu yolla yapmaması teknoloji çağının gereklilikleriyle ters düşmeye başladı.

WordPress neden tercih ediliyor?

Yeterli kodlama bilgisine, zamana ya da tasarımcılara ayıracak bütçeye sahip olmayan kişiler için hazır içerik yönetim sistemleri sunulmaktadır. Bunlar arasında WordPress zaman içinde en çok kullanılan sistem olmayı başardı. Kolay kullanımı, arama motoru optimizasyonunda sağladığı avantajlar, tema, eklenti seçenekleri bu başarının önemli sebepleri arasında yer aldı. Web tasarım hakkında başlangıç düzeyinde bilgisi olanların ya da kendisini bu alanda geliştirmek isteyenlerin uğraş vererek bu sistem ile kendileri için fazlasıyla işlevsel siteler hazırlamaları gün geçtikçe kolaylaştı.

WordPress ile internet sitesi hazırlanırken nelere dikkat edilmelidir?

Domain, hosting alımlarının yapılması ve alan adı yönlendirmesinin yapılmasının ardından sitenin kurulum işlemlerine başlanacaktır. WordPress’in kullanabilmesi için kurulum dosyası resmi siteden indirilmeli ve hosting üzerine kurulmalıdır. Bazı hosting firmaları WP ve benzeri sistemlerin kurulum dosyalarını hazır olarak verebilirken her iki durumda da panel giriş kullanıcı adını ve şifresini güvenli bir yere not almak ihtiyacı bulunuyor.

Panele giriş yapılmasının ardından açılan sayfada önce görünüm ardından tema sekmesine girilerek sitenin teması seçilebilmektedir. Sitenin amacına ve kullanımına uygun tema seçilmesi ileride yaşanabilecek sıkıntıların önünü kesecektir. Bu menüden daha sonra da tema değiştirilmesi mümkün olurken; kullanıcıların kendi ürettikleri ya da satın aldıkları temaları buradan sitelerine yükleyebilmesine olanak tanınmaktadır. Ancak ücretsiz temaların kullanım kısıtlamaları ya da reklam yayınları bulunduğundan kullanıcıların kullanım yorumlarını okumaları, tema özelliklerini incelemeleri yararlı olacaktır.

Pek çok tema yükleme sonrasında demo görüntüsünü vermese de XML dosyalarını yüklemeleri veya tema detaylarını öğrenerek uygun boyutlu resimleri içeriklere eklemeleri sitenin nasıl görüneceği hakkında bilgi verecektir. Web yazılım firmalarının ürünleri hakkında sunduğu dökümanları okumak da temaları verimli bir şekilde kullanmayı sağlayan ipuçları arasında yer alır.

WP her ne kadar arama motoru optimizasyonu için en uygun sistem olsa da özgün içerikler oluşturmak, optimizasyon ayarlarını gerçekleştirmek özellikle Google’da üst sıralara çıkmanın yolunu açmaktadır. İçerik sistemleri yazılım hakkında ileri düzey bilgisi olmayanların site yönetimlerini kolaylaştırmak için ücretli ya da ücretsiz eklentileri yükleme imkanı verir. Ancak eklentilerin kurulan WordPress sürümüne uygunluğu, ücretsiz eklentilerin kullanım sınırlamalarına ve ücretli eklentilerin fiyat politikalarına dikkat etmek ileride sürprizle karşılaşmayı engelleyecektir. Çok sayıda eklentinin yüklü olduğu sitelerde yavaş çalışmaya ya da kullanım zorluğuna neden olan bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu eklentileri kaldırmak, hosting firmasının sunduğu paneli ya da FTP programlarını kullanarak kaldırılan eklentilerin dosyalarını temizlemek amatör kullanıcılar için önemli bir püf noktasıdır.

Sitenin kurulmasının ardından WordPress panelinde sunulan ayarlarla siteyi daha da özelleştirmek kısa bir zaman alacaktır. Yayınlanan yazılara yapılan yorumların görünürlüğü editör onayına bağlı tutularak spam yorumlar kolaylıkla engellenebilir, birkaç dakika da menüler oluşturulabilir ya da yeni sayfalar yayına sokulabilir. WordPress’in yazılımsal sorunlar yaşamadan deneme yanılma yöntemiyle çözülmeye uygun bir sistem olması ise hem öğrenmeyi hem de kişilerin kendilerine ait bir site yapmasını kolaylaştırıyor.

Bu konuyu paylaş:

Yorum Yap